Protokol - Obilježavanje bacanje atomske bombe na gradove Hirošimu i Nagasaki
Izložba se otvara na dva mjesta istovremeno, u Biogradu na moru i Tkonu, 6. kolovoza 2024., a premijerno je predstavljena na isti datum prošle godine u Korčuli, obilježavajući obljetnicu primjene atomske bombe u Hiroshimi.
'Protokol' Vitra Drinkovića prostorna je instalacija ostvarena u AR tehnologiji (augmented reality/proširena stvarnosti. Uputstva o aktiviranju rada s osobnim mobilnim uređajima postavljena ispred Zavičajnog muzeja Biogradu na moru, ispisana su na hrvatskom, engleskom, ruskom i kineskom. Odabir jezika dvojako je uvjetovan: namijenjeni su domaćim i međunarodnim turistima koji su došli na odmor, a ujedno su jezici nacija koje imaju najveći broj nuklearnog oružja.
Aktivacijom AR tehnologije javni prostor pretvara se u virtualnu lansirnu rampu velike rakete nepoznatog podrijetla i sadržaja sa začudnim mehaničkim kretnjama. Dokolica odmora dovedena je u izravni odnos s osjećajem neizvjesnosti upotrebe nuklearnog oružja i neprestanih brojnih ratova u svijetu.
Grad Biograd na Moru od 2010. prigodno obilježava godišnjicu atomskog bombardiranja Hirošime i Nagasakija, događaj koji je promijenio tijek povijesti. Grad je član svjetske asocijacije Gradonačelnici za mir (Mayors for Peace) koja okuplja preko 8500 gradova iz cijelog svijeta, zalažući se za svijet bez nuklearnog oružja i promičući kulturu mira.
O autoru
Vitar Drinković magistrirao je kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2008. godine. Za vrijeme studija boravi jedan semestar na Indiana University of Pennsylvania, SAD. 2014. završava magisterij animacije i novih medija na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, gdje za vrijeme studija sudjeluje u razmjeni studenata na London Metropolitan University, Engleska. Ostvario je dvadeset i šest samostalnih izložbi, osam skulptura u javnom prostoru, sudjelovao na četrnaest umjetničkih radionica. Izlagao je na šezdeset skupnih izložbi u Hrvatskoj, Njemačkoj, Nizozemskoj, Bugarskoj, Austriji, Češkoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Francuskoj. Dobitnik je više nagrada, priznanja i stipendija te finalist nagrade Radoslav Putar 2021. godine. Djeluje na sjecištu tehnologije, znanosti i umjetnosti kroz stvaranje interaktivnih naprava, izuma i instalacija koje često služe kao posrednici u komunikaciji između ljudi. Namjera je istražiti i stvoriti novi kontekst, “uvjete” za drugačiju osjetilnu i misaonu spoznaju svakodnevice. Član je HDLU-a i HZSU-a.